Ona

Jak wybrać dobry płaszcz przejściowy?

Płaszcz przejściowy damski to must have każdej kobiety w okresie jesiennym i wiosennym. Jego celem jest zadbanie o nasz komfort cieplny, kiedy pojawiają się niższe temperatury. Na rynku jest szeroki wybór produktów i choć płaszcze w niższej cenie kuszą, to czy zawsze jest to najlepszy wybór?

Jaki materiał będzie najlepszy?

Pamiętajmy, że płaszcz przejściowy przede wszystkim ma być na tyle ciepły, abyśmy nie marzły przy niższych temperaturach. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby był z wełny lub chociaż jego skład zawierał dużą ilość tego materiału. Najlepsze będą płaszcze w 100% wełniane, jednak jest to wydatek rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych. Dobre będą również płaszcze z wełny szlachetnej z domieszką jej mieszanek, czyli na przykład kaszmiru lub alpaki. Jednak w tym przypadku cena produktu wcale nie maleje. Jeśli wciąż chcemy posiadać dobry jakościowo płaszcz, ale budżet nie pozwala nam na aż tak wysoki wydatek, to możemy pokusić się o wełnę z domieszką innego materiału. Dość często spotykanym składem jest 80% wełny i 20% poliamidu, który też jest naprawdę dobry, a jednocześnie obniża cenę. Stanowczo odradzamy płaszcze, które posiadają mniej niż 60% wełny lub mieszanki różnych rodzajów wełny (m.in kaszmiru lub alpaki). Takie płaszcze wcale nie grzeją, a jednocześnie nie służą przez długi czas. Zdecydowanie lepiej jest dopłacić i cieszyć się dobrym płaszczem przez lata. Pamiętajmy również, że wełna wielbłądzia lub kaszmir grzeją bardziej, niż wełna owcza, dlatego rodzaj wełny ma duże znaczenie. 

Innym, równie kluczowym, aspektem jest podszewka. Najlepsza jest wykonana z wiskozy, która zapewnia przewiewność oraz zapobiega klejeniu się rajstop do materiału. Jednak szukając takiej podszewki, musimy liczyć się z wydatkiem ponad 1000 złotych. Nie każda z nas może sobie na to pozwolić, dlatego jeśli znajdziemy dobry, wełniany płaszcz z podszewką wykonaną z poliestru, to nie musimy od razu z niego rezygnować. Podszewkę zawsze można wymienić u krawcowej, jeśli ta oryginalna nie będzie się nam sprawdzała. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie kupować płaszcza bez podszewki, ponieważ wtedy możemy być pewne, że materiał będzie się szybko niszczył, zwłaszcza w okolicy łokci. 

Czy krój jest ważny?

Krój i fason modelu płaszcza w stylu przejściowym dla kobiet to bardzo ważne kwestie. To tak jak z każdym innym ubraniem, aby dobrze wyglądało, to musi być dobrze dopasowany. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, jak układa się w ramionach. Jest to fragment, który bardzo często jest niemożliwy do przerobienia u krawcowej lub jest to zabieg bardzo nieopłacalny cenowo. Inaczej wygląda kwestia długości. Płaszcz śmiało możemy skrócić lub wydłużyć (jeśli ma zakładkę), dlatego jest to drugorzędny aspekt, o który powinnyśmy się martwić. W kroju warto również zwrócić uwagę na to, czy płaszcz ma jeden guzik lub bardzo głęboki dekolt, nawet do pępka. Decydując się na taki płaszcz możemy być pewne, że nie będzie nam w nim za ciepło. Jednak wszystko zależy od naszych potrzeb, dlatego nie musimy od razu spisywać takiego płaszcza na straty. Jednak, jeśli zależy nam na cieple, to powinnyśmy sięgnąć po model z wieloma guzikami lub suwakiem, który pozwoli nam się zapiąć. Ciekawym rozwiązaniem jest również duży kołnierz lub kaptur, który zabezpieczy nas przed wiatrem. 

Czy długość płaszcza ma znaczenie?

Długość płaszcza to również ważna kwestia. Tutaj zależy to od naszych preferencji. Czy wolimy płaszcze, które zakryją więcej, a tym samym bardziej zabezpieczą nas przed zimnem i wiatrem, czy wolimy krótsze płaszcze, które mogą być dla nas wygodniejsze. Jeśli pierwszy raz kupujemy płaszcz, to warto sprawdzić i przymierzyć obie te opcje, aby zdecydować, w którym fasonie czujemy się lepiej. Dobrze jest też przemyśleć czy ubrania, w których przeważnie chodzimy, lepiej będą się prezentować z długim, czy z krótkim płaszczem. Jednak nie zależnie od długości płaszcza powinnyśmy pamiętać o sprawdzaniu składu i fasonu, tak aby być jak najbardziej zadowolonym z tego zakupu, który posłuży nam przez lata.